Je pro vás neustálý pocit močení noční můra?

Časté močení je problém. 4 příznaky, jak poznat, že máte problém s močovým měchýřem

27. 2. 2020

Zažila jste někdy nutkavý pocit močení tak silně, že jste to málem nestihla na záchod? Problémy s častým a otravným chozením na záchod trápí převážně ženy po celém světě a bez ohledu na věk. V Evropě se toto onemocnění týká přibližně 12 % populace, stoupá s věkem a má negativní vliv na kvalitu života, především toho společenského. Více než polovina žen s tímto onemocněním nikdy lékaře nevyhledá. Nevědí totiž, že jde o skutečný problém, který je potřeba řešit. Bagatelizování problému může jejich problémy ještě zhoršit.

Do 25 let se syndrom častého močení týká jen 5 % populace, ale s přibývajícím věkem problémy narůstají a zhoršují se. Ženy se potýkají s častým močením, které se stupňuje, bojují s pocitem silného nucení, který nelze odložit a nejhorší je časté buzení v noci. Intervaly, jak dlouho jsou ženy schopny udržet nepříjemné nutkavé pocity, se zkracují a často pak dochází i k nechtěnému úniku moči, když to na toaletu nestihnou.

Jak poznat, že se vás to týká?

Podle odborníků je varovným signálem, když musíte jít na záchod v průběhu dne minimálně osmkrát a v noci nejméně dvakrát.

Časté nutkání pociťují nejen ženy ve středním věku a starší, ale stále více také mladé ženy. Příčiny mohou být různé a ve většině případů jsou kombinované. Vliv na to může mít těhotenství a samozřejmě porod, různé záněty močového měchýře, onemocnění ledvin, cukrovka, obezita, menopauza, ale také váš životní styl. Je proto důležité situaci nepodceňovat a obrátit se na odborníka na urologii, pokud vám časté močení začne narušovat kvalitu života. Pokud musíte v noci vstávat kvůli močení, nestačíte doběhnout, nebo raději nejdete do kina, bude dobré vyhledat odborníka.

Neustálý pocit močení má spousta žen, bez ohledu na věk. Kolikrát si řeknete, že to tak prostě je a zvyknete si. S věkem se ale tento problém začne stupňovat a časté močení má zásadní vliv na kvalitu života a může být i známkou vážnějšího onemocnění.

Nejprve se vám chce často na toaletu, pak omezíte své společenské aktivity, musíte si plánovat, kam jdete a jak dlouho se zdržíte, plánujete si během cestování časté zastávky, až se nakonec pro časté nutkání nevyspíte ani v noci. Velmi pravděpodobně trpíte onemocněním, které se odborně nazývá syndrom hyperaktivního močového měchýře, aniž byste o tom měly tušení.

Podle MUDr. Rejchrta, specialisty na funkční urologii z urologické kliniky Příbram, jsou symptomy hyperaktivního měchýře jedním z nejčastějších zdravotních problémů současné dospělé populace. Mají negativní vliv na pracovní uplatnění, sociální postavení a v neposlední řadě i partnerské vztahy. Hlavním a subjektivně nejhůře tolerovaným symptomem je urgence. Jedná se o náhle vzniklý pocit nucení na močení, který lze obtížně potlačit. Tento symptom velice ztěžuje odložení močení na sociálně a společensky vhodnou situaci a často nekoresponduje s mírou náplně močového měchýře.  

4 znaky syndromu hyperaktivního močového měchýře:

  • Trápí vás pocit náhlého nutkání k močení, který lze jen těžko ovládat
  • Trápí Vás úniky moči v důsledku silného nutkání
  • Chodíte močit často, víc jak 8x za den
  • Budíte se v noci alespoň 2x, z důvodu potřeby na malou

Pokud jsou vám povědomé alespoň dva příznaky, bylo by dobré začít problémy řešit. Můžete kontaktovat naše operátorky, které vám rády poradí a případně naplánují přednostní vyšetření na specializované klinice. Nepodceňujte problémy s častým močením.

Máte problémy s častým nucením jít na toaletu, nebo únikem moči?

Klinické sledování koordinuje Clinical Research Center s.r.o., Počernická 96, 108 00 Praha 10, Malešice

Volejte 730 875 800
Zanechte nám kontakt a my se Vám ozveme a probereme zda jste způsobilá k účasti na tomto klinickém hodnocení!
Můžete také zavolat na číslo 730 875 800.

Uděluji tímto společnosti Clinical Research Center s.r.o., kontakt: gdpr@crc-cz.com. souhlas se zpracováním osobních údajů, jež jsem poskytl prostřednictvím kontaktního formuláře na webových stránkách, pro účely vyřízení mého požadavku uplatněného touto formou, a to po dobu nezbytnou pro vyřízení mého požadavku, nebude-li souhlas odvolán dříve.

Beru na vědomí, že více informací o zpracování osobních údajů se nachází v Zásadách zpracování osobních údajů společností Clinical Research Center s.r.o.

Pro jakoukoli změnu či uplatnění práv týkajících se osobních údajů je možno využít formulář Žádost subjektu údajů – uplatnění práv týkajících se osobních údajů.

Děkujeme, za váš zájem. Ozveme se vám.
Došlo k chybě, zkuste to, prosím, znovu.